Zajímavosti

testy, recenze, novinky


02.01.2024 - Já osobně běhám jíž nějaký ten rok, co za poslední dobu pozoruji, že hodně běžců preferuje běh bez nutnosti doplňování tekutin. Tento špatný zlozvyk nedělám a na každý delší běh (nad 5km) si vodu beru. To že bych zvládl např. půlmaraton bez vody vím, ale proč ?  Zde jsem sepsal pár vět z odborné publikace. Není to z mé hlavy, ale plně s tím souhlasím.

- V závislosti na vaší zdatnosti a na tom, jak velké je horko, se může vaše srdeční frekvence oproti normálu zvýšit o 20 až 40 tepů/min. V těchto podmínkách je velmi důležité přijímat dostatek tekutin. Pocení totiž mění objem krve, což může po určité době způsobit zdravotní problémy se srdcem. Jak se vyrovnat s vysokou teplotou a srdeční frekvencí : doplňovat tekutiny, zachováte tak objem krve. Dospělí lidé mohou strávit a spotřebovat jen asi 160 až 240 ml vody každých 15 až 20 min. (přibližně 720 ml za hodinu), zatímco trénovaný, s velkým úsilím trénující jedinec může za hodinu ztratit 1200 až 1500 ml vody. Aby srdce nahradilo ztráty vody v krevním řečišti, musí zvýšit frekvenci. Je tedy zřejmé, že adekvátní příjem tekutin napomáhá udržet objem krve a přispívá k udržení nižší srdeční frekvence. 

Uvědomme si že zdraví máme jen jedno a hlavně myslete na to, že to co děláte dnes (špatně) se může projevit s odstupem několika let. Myslím si, že každý, kdo už běhá, unese nějakou  flašku s vodou. Nemyslete si že profi běžci nepijí, jen na trati mají doprovod aby to sebou nemuseli tahat. 29.11.2023 - Tento víkend se již po páté postavím na start závodu v běhu na Mohylu míru, která se koná ve Slavkově u Brna. Po zelené turistické značce až na Mohylu a zpět 25km. Ukázka z předchozích ročníků, cíl je zaběhnout pod dvě hodiny.


03.08.2023 - Další trénink podle wattů, vypadá to, že to jde správným směrem. Uvidíme co bude na Jesenickým maratonu. 


15.07.2023 - Tento týden mám nějaké štěstí, sice páteční závod nedopadl úplně podle představ, ale za to jsem narazil na akci v Endorphin Republic a to Salomon Sense Ride 5 za cenu rovných 2.tisíc a v Levných knihách jsem objevil : Běžecká revoluce (69,-), Neviditelná hranice (39,-).  :-) 


28.05.2023 - Recenze trailových bot Salomon Pulsar Trail. 

S botami mám odběhnuty tři závody série GoldenTrail a to Ještěd 22km, Kamzík 26km, Valašský Hrb 30km  a za tuto dobu jsem se ujistil, že úplně tlumené boty netřeba. Boty drží i v menším blátě, na Ještědu byly úseky, kde to klouzalo dost a tam bych spíše volil nějaké Speedcross. Boty jsou spíše vhodné do suchých či méně podmáčených povrchů. Tlumení mě vyhovuje úplně maximálně, tak  jak jsem u Salomonu zvyklý, nemám rád, když se úplně bořím do tlumených bot a tím ztrácím koncetraci na dopad a odraz. Bota má integrovaný Energy Blade plát, který vkládá sílu do odrazu, já se přiznám, že to moc nepociťuji, ale zato jsem zjistil, že při dopadu na nějaký ostrý kámen je to o dost méně bolestivé :-). Botu bych doporučil jak na rychlejší a sušší povrchy v tréninku, tak i v závodě. Myslím že bota bez problému zvládne i maraton. Určitě s botami dokončím celý seriál GTNS. (fotky po Valašském Hrbu)


17.03.2023 - Dlouho jsem uvažoval jaké boty pořídit na letošní závodní sezónu. Mezi favority jsem mě Salomon Pulsar Trail, Pulsar Trail Pro a Ultra Glide.  Nakonec po přečtení mnoha recenzí a různých videí a že už jedny Ultra Glide mám, tak padla volba na Pulsar Trail. 


26.02.2023 - Malá recenze běžeckého opasku na trailový běh Evadict z Decathlon.


16.02.2023 - Recenze hodinek Polar Pacer Pro a v druhém videu představení programu Komoot a Polar Flow.


31.12.2022 - Konec roku je ZDE a já přináším malé shrnutí sezóny 2022. Začátek roku jsem odstartoval celkem pěkně, završení půlky sezóny bylo třetí místo na trail running cupu  Králický sněžník. Po tomto závodě  mě skolila nemoc a nemohl jsem se již pořádně dostat do formy. Nicméně na konci roku jsem si zkušebně zaběhl poslední závod a to běh na Mohylu míru (25km) a pěkným devátým místem jsem ukončil zavodní sezónu 2022.  V příští sezóně poběžím celý seriál Golden trail GTNS CZE/SVK/POL na kterém budu chtít podat maximální výsledky.


23.11.2022 - Test čelovky EVADICT ONTRAIL 900 LM


13.10.2022 - V hlavě se mě honí myšlenka o přeběhu Bílých Karpat. Počítám že by se to dalo zvládnout. Má někdo nějakou zkušenost? Napište mě prosím na email trail-run2@email.cz. Díky za každou radu.


10.10.2022 - Vím že toto jsem úplně nepatří, ale něco málo k trailu to má. Chtěl bych Vám představit nové turistické boty Salomon Outpulse GTX. Bota je určena na denní túry po horách. Velikosti sedí jako u běžecké obuvi. Bota je velmi pohodlná a pěkně drží jak na suchém i mokrém povrchu. Botu jsem si oblíbil hned jak jsem ji obul, docela často čtu že boty od Salomonu nejsou co bývali, ale má zkušenost jak s běžeckými tak turistickými je velmi dobrá. Komu vyhovují užší běžecké boty, tak vřele doporučuji tyto na turistiku.    


26.05.2022 - Přidáno pár pořadatelů do sekce - Trailové seriály


01.05.2022- Dnes jsem pro ukázku a svojí zvídavost zvážil všechny své boty v kterých aktuálně běhám. Všechny boty jsou ve velikosti 45 1/3, jen Salomon 46.


30.04.2022 - Již zítra startuje oblíbený virtuální závod Trailtour 2022


19.04.2022 - Asi před měsícem mě došel email s pokyny na Brněnský půlmaraton 17.04.2022 na který jsem se registroval někdy v roce 2019 a úplně jsem na něj zapomněl. I kvůli covidovím opatřením jsem se začal věnovat trailovému běhu, který mě dost začal bavit a na silnici jsem vyběhl spíše sporadicky. Rychlí silniční půlmaraton jsem běžel naposledy v roce 2019 a už jsem popravdě nepočítal s návratem k silničnímu běhu, ale co už přece nenechám propadnout startovné a tak jsem se dnes účastnil. V plánu bylo doběhnout a spokojen bych byl s časem +-1:45. Běželo se opravdu dobře a že jsem si zrovna dnes zaběhl nový osobní rekord na 1/2m a ještě celkem dobré umístění, tak s tím jsem opravdu nepočítal. Čas 01:31:44 - 19/74 kategorie a 42/287celkem


04.04.2022 - Celkové výsledky Galago trail III 21/22


02.04.2022- Poslední závod ze série Galago trailu III 21/22 s hromadným startem a mým prvním od roku 2020. Startovalo se ve Vranově u Brna, trasa měřila 12km s 300m převýšením. Start byl v 11:00 a počasí víc než mrazivé. Celkově jsem doběhl na 13. místě s časem 01:03:11, kdy v posledním stoupání mě ještě stihnul předběhnout jeden závodník. Jde stále vidět že ty kopce  pořádně neumím, musím se na ně zaměřit více. Doufám že už se budu moci účastit více závodů.


10.01.2022 - Největší novinkou pro sezónu 2022 je pro mne nová značka bot. Do této doby jsem běhal výhradně v Adidas a trail, jak jinak než v Terrexech. Pro změnu jsem se rozhodl vyzkoušet něco nového a prolomit pravidlo nikdy, neříkej nikdy! Nemohu říci, že by mě Terrex nějak zklamal, za dobu čtyř let, co běhám jsem se mohl na obuv spolehnout v každé situaci. Samozřejmě tou nejdůležitější věcí je volit správnou obuv na danou vzdálenost a terén, což mnoho běžců nedělá. No a teď k samotné nové botě. Šel jsem po roky ověřené značce a to Salomon a na začátek jsem vybral takovej univerzál Sense Ride 3 Golden trail edice na seznámení s obuví.  Bota padla jak ulitá a myslím, že je hodně podobná Adidas Terrex. Je užší, pěkně obepne chodidlo a nejlepší je zavazování tkaniček :-). Zatím jsem je měl jen jednou a to na  17km trailu, nejvíce mě zajímá výdrž boty, která je u Terrexu víc než dobrá. Čas ukáže a určitě dám vědět, jak bota pracuje s odstupem času.    


01.01.2022 - Shrnutí sezóny 2021. Rok utekl jako voda a ve větší míře jsem se začal věnovat trail runningu a silničnímu běhu nevěnoval velkou pozornost. Tato sezóna kvůli covidu se obešla bez oficiálního závodu a to se bohužel podepsalo i na motivaci a tím i na výkonosti. Celkově bych asi řekl že jsem malinko zpomalil, ale zato jsem nastoupal nějaké ty výškové metry (zkrátka jako na houpačce) . Největší motivace roku 3 peaks challenge jsem bohužel nedokončil, ale na konci roku celkem úspěšně bojuji v Galago trail running který má deset virtuálních závodu na přesně stanovených trasách. V roce 2022 neplánuji žádné závody předem, buď pojedu nebo ne, ale 3 peaks se určitě účastním a věřím že i dalších závodů.  


04.12.2021 - Dnes se měl běžet můj oblíbený závod, kterého se účastním od roku 2019 ze Slavkova u Brna na Mohylu míru po zelené turistické značce. Start a cíl je u Skautské základny ve Slavkově. Jelikož kvůli omezení se závod jako v roce 2020 zrušil, tak jsem si ho zaběhl sám za sebe. Snad poprvé nebylo bláto a cesty byly krásně zamrzlé. Sice místy pěkně foukal ledový vítr, ale vše se dalo vydržet. Trasu dlouhou 25km s 275m UP jsem zvládl za 02:07:00 a oproti loňsku pár minut zlepšení (02:11:43). Cíl jsem měl pod dvě hodiny a to se bohužel nepovedlo, aspoň mám cíl na příští rok. Doufám že nebude zase jen virtuální.


24.10.2021 - Dnes jsem si zaběhl pěknou trasu Bobravskou vrchovinou. Trasa byla plánována po kopečkách z Hrobraní s celkovým převýšením 690m.


20.10.2021 - V neděli 17.10. jsem si byl zaběhnout část trasy z UTBV 24 a to tři prominentní vrcholy Bobravské vrchoviny. Trasu jsem začal v Brně - Bystrci, kousek od rozhledny Chválovka. Jako první jsem namířil na Kopeček, který byl asi 5km od startu,  poté jsem klesal k Brněnské přehradě a pak vystoupal na druhý vrchol Trnůvka, který byl asi po 11 km. Z Trnůvky mně už zbýval jen Sychrov. K vrcholu to bylo dalších 5km, ale s pocitem, že už je to poslední vrchol,  to šlo samo. Od Sychrova mě čekala trasa 11km kolem přehrady zpět na start/ cíl, která byla z větší části po asfaltu a tak to moc neutíkalo a schody kolem hráze nahoru mě dostaly :-). Na tuto trasu jsem si vzal s sebou, pro mě nové, produkty od firmy PENCO. Vše jsem dodržoval podle návodu, jen gel jsem pocucával po celou dobu po troškách (při celé dávce naráz mi tuhnou nohy :-). Jako první jsem si na startu vzal jednu kapsli AC Salts a zapil iontovým nápojem ENERGY drink pomeranč a do soft flask 150ml gel LONG trail pomeranč. Chuť pomeranče je vyladěná a v této kombinaci se to konzumuje výborně. Jak jsem psal výše, gel pocucávám po celou dobu a  tím nepřichází větší únava. Dle návodu jsem každou hodinu použil jednu kapsli AC Salts, abych předešel křečím. Energy drink jsem popíjel tak nějak průběžně a na této trase jsem ho vypil 1l. Co se týče soft flask a gelu v ní, je dost namáhavé z ní něco dostat. Celkově z Penca mám dobrý pocit a chuťově asi nejlepší, co jsem měl. Nohy bolí vždy, ale úplné křeče, že by se nedalo doběhnout nepřišly a to je o co tu běží :-). Celková délka trasy 32km UP900m 03:23:30


08.10.2021 - Dnešní pěkné trailové proběhnutí kousek za domem. Běželo se úplně samo a to mě pak začíná bavit. V neděli se chystám na půlku trasy UTBV 24 (asi 31km / 3 vrcholy), tak kdyby se chtěl někdo přidat, sraz v 9h na červené viz. mapka.

24.09.2021 - Už jsem si myslel že se na tu naši Pálavu ani nedostanu. Nakonec se dnes podařilo a pěkně jsem si zaběhal.

21.09.2021 - Pomalu, ale jistě začínám obíhat prominentní vrcholy Bobravské vrchoviny. Kdy to dám v kuse je ještě ve hvězdách (snad letos :-) ).


29.05.2021 - Proběhl můj pokus o zdolání tří vrcholů- krás Jeseníků. Červená hora, Praděd a dlouhé stráně o celkové délce 42km a 1850m převýšení. Vše začalo krásně podle plánu. Start trasy jsem naplánoval na 8:30 kvůli počasí. Na červenou horu jsem vyběhl celkem v pohodě i když při přiblížení k vrcholu začaly padat kroupy a jemně sněžilo. Seběh do údolí vyšel lépe,  než jsem čekal, pěkně v tempu. Nyní byl přede mnou výstup na Praděd. Už dole jsem cítil, že to nebude úplně to pravé, ale šel jsem do toho. Čím víc jsem se blížil, tím víc jsem chytal velké křeče do lýtek. Když pominu kroupy, déšť, zimu a přicházející únavu, tak jsem chtěl alespoň na Praděd vystoupat. Po velkém přemýšlení jsem usoudil, že se bude lepší vrátit na start, než v závodu pokračovat. Holt, vše se vždy nemusí podařit podle plánu, snad to vyjde příští rok.       


16.05.2021 - Dnes jsme si byli zaběhnout s Tomášem M. úplně poslední etapu Galago trailu BONUS, která se nezapočítává do žádného seriálu a proto jsme to pojali čistě tréninkově. Po vydatných deštích jsme mysleli že bude blato všude, ale nebylo :-) běželo se pěkně i když některé kopečky jsou nekonečné. Celkem 1:36:58, 16,05km, UP 535m.  


25.04.2021 - Dnešním dnem končí výzva v aplikaci Strava od Compressport CZSK k oběhnutí zeměkoule 40,000km. Do výzvy se zapojilo více jak 800 běžců a tak doufám, že se dostanu aspoň do první stovky. Dnes bylo v plánu 30km v tempu 10km do 1 hodiny a v tepové frekvenci do 147tf a to se povedlo. Kdy jindy než v tréninku se dá testovat nová sportovní výživa a zrovna na delší trase. Začal bych tím, že jsem se držel přesně podle návodu výrobce. Nápoj ISO+ jsem přesně naředil a popíjel každých 15min. (vzal jsem si s sebou 1 litr). Po prvním napití chuť nic moc, ale druhý doušek už byl ok a hlavně doplnění potřebné energie bylo vcelku rychle znát. Po uběhnutí zhruba deseti kilometrů jsem si dal první energetický gel (ještě jsem ho nepotřeboval), vždy se říká že vše se má používat než dojde krize a pěkně zapil ISO+. Na sedmnáctém kilometru jsem přešel do rychlé chůze a pustil se do tyčinky (neenergetická, všeho moc škodí), tak dobrou chuť jsem snad ještě nejedl a hlavně žaludek ji vzal úplně v pohodě. Na dvacátém kilometru jsem si vzal magnesium preventivně proti křečím a opravdu žádné nepřišly. Dvacátý pátý kilometr byl na řadě poslední gel. Celkově bych tuto výživu hodnotil kladně a určitě si ji zase pořídím, žaludek v pohodě, bez křečí a i nohy celkem v pohodě a hlavně jsem se z toho nepo...l :-)


18.04.2021 - Šestá a poslední etapa Galago trailu je u konce. Dnes jsem zamířil do Podkomorských lesů. Trasa byla dobře naplánována, ale po páté etapě mě chytlo levé koleno a to se podepsalo na dnešním čase (14. dní jsem neběhal). Doufám že brzo bude zase nějaký pohár zveřejněn. No a jak to dopadlo dnes : 01:24:25, 16,02 km, UP 385m.  


03.04.2021 -Pátá a předposlední etapa Galago trailu nás zavedla do Brněnské obory. Dnes byl jediný den, kdy jsem si mohl etapu zaběhnout. Ráno začalo pěkně deštěm a tak jsem zvolil boty na blato, ale než jsem se dostal na start, tak pršet přestalo. Tvrdší podrážka po pár kilometrech ukázala svoji sílu a to jsem ještě netušil kolik toho asfaltu bude. Nohy to přežily a vcelku dobře mě donesly do cíle v celkovém čase 01:15:49, 14,63 km, UP 395 m.


26.03.2021 - Po třech týdnech vládních opatření se zase rozjíždí Galago trailový pohár. Čtvrtá etapa a zatím nejdelší, nás zavedla na start do Bílovic nad Svitavou. Start a cíl je na ulici Husova. Začínáme po žluté turistické značce a pomalu stoupáme směrem vzhůru. Trasa vede krásnou přírodou s nespočtem stoupání i klesání. Místy jsem si připadal jak na horách, když kolem šuměl potok a běželo se po úzkých cestičkách s kořeny. Na tuto trasu se určitě brzy vrátím. Celkový čas 02:53:28, 28,76 km, UP 785 m.


09.03.2021 - Další výzva od Galago trail je za mnou. Uběhnout 100m up v hodinovém limitu. Každý si řekne že to není problém, ale je. Trasu jsem si pečlivě připravil, mělo to pěkně vyjít, ale řekl jsem si že to dám trošku tempově. Při pohledu na hodinky a cifry 105 m jsem si řekl že to mám za sebou , ale to byla teprve půlka časového limitu (1). Tak jsem si zaběhl jedno kolečko Brněnského běžeckého poháru (2) a zbytek už jen pobíhal po Modřicích (3). Ty dvě minuty co mě chybí se snad odpustí.


07.03.2021 - Z důvodu vládních opatření se Galago trailový pohár pozastavuje. Organizátoři nezahálí a vymysleli novou výzvu v podobě nastoupat 500m na co nejkratší vzdálenosti. To, že jsou Modřice placka jsem věděl, ale to co mě při prvním výběhu kopce čekalo byla hrůza. Jeden výběh dělal nějakých 25m a to opravdu stojí za to. Po absolvování asi 200m jsem přemýšlel, že to zabalím, ale nevzdal jsem se a dokončil. Do výzvy si přidám 505m na 9,13km. Celkově to dělá 18,5km a 650m UP.


24.02.2021 . Do třetí etapy Galago trailu jsem šel konečně s radostí (roztál sníh), ale po uběhnutí prvních kilometrů se radost změnila v boj s blátem. Do půlky trasy se běželo ve velkém blátě, ale co přišlo od půlky dál po červené, tak to do této doby byla procházka v růžové zahradě. Místy jsem myslel, že tam nechám boty, sice už mají něco za sebou, ale bosky bych běžet nechtěl. Celkové shrnutí trati bych řekl že super, určitě lepší než ta na zmrzlém ledu jako v Mariánském údolí. Celkový čas 01:27:43, 15,84 km, UP 415.  


21.02.2021 - Druhou etapu Galago trailu jsem si nechal na poslední den v týdnu. Trasa byla delší a v lokalitě Mariánského údolí. Ze sněhu se stal v každém seběhu led a to dost zpomalilo, jinak se běželo v rámci možností dobře. To by ale nebylo to nejhorší. Do desátého kilometru se běželo dobře, potom přišlo bloudění a docela veliká časová ztráta, hlava přepla a už se neběželo tak lehce, přišel i malý pád, který ani nestojí za zmínku, ale psychice to nepřidalo. Nakonec jsem jen doběhl formou tréninku. Celkový čas byl 02:06:43, 20,13km UP 590m. 


09.02.2021 - První etapa Galago trailu je za mnou. Běželo se v lokalitě Hády, trasu jsem si dal v týdnu dvakrát a na druhý pokus jsem stáhl něco málo přes minutu. První pokus jsem malinko bádal v mapě a tak jsem se pokusil o nápravu. Celkový čas první etapy 01:01:02 s převýšením 390 m


07.02.2021 

První trasa Galago trailu je na světě. Jelikož je všude ledovka, tak jsem zvědav jak tato první etapa dopadne. Čas na trasu máme od 8. do 14.2.2021 kdy hlásí velké mrazy.


Galago trailový pohár v okoli Brna. Více informací na https://www.galago.cz


14.01.2021 - Běž - metalová pocta dálkovým chodcům, běžcům a popobíhačům

Brněnské vokruch vokolo Štatlu

... aneb 100 kiláků za den

Jdeme letos na to?   https://bvvs.vyskovnice.cz/

Pěkný rockový videoklip k trase.12.01.2021 - V pořadí druhé video je na světě.01.01.2021 - Konec bloudění

Po dlouhém pátraní jsem nakonec objevil mapové podklady, které vypadají, že budou k běhu a turistice v lesích k použití. Již delší dobu požívám podklady od Topo Czech v3 a stále chybějící trasy a různé kontrolní body nejsou doplněny. V těchto nových mapách se dá nádherně orientovat i podle různých kontrolních bodů, jako jsou posedy, krmelce atd., což v ostatních mapách většinou není. Co se týče chybějících cest ani nemluvě a teď pro mě to nejlepší : dá se plánovat i po sebemenší cestičce, což byl většinou problém a musel jsem volit jinou trasu. Mapu ke stažení najdete na https://mapygarmin.wz.cz/ a je zdarma. Na obrázkách vidíte jasný rozdíl v kvalitě zpracování a to mám obě mapy v maximálním zobrazení. 


27. 12. 2020 - Konec roku je tady

Tento rok se pomalu blíží ke konci a jelikož právě probíhá má regenerační pauza, kdy neběhám, tak mohu udělat malé shrnutí sezóny 2020. Závodů moc nebylo, ale určitě bych vyzdvihl virtuální závod 3 Peaks Challenge - 42km horského běhu, do kterého mě tak nějak dostal Honza Pospíšil a díky němu jsem se dostal k trailovému běhu. Potom bych chtěl poděkovat za zimní přípravu 2019/2020 Kamilu Štěpánkovi a dosažení osobního rekordu na 5km 19:33 :-). Ze závodů bych asi uvedl nejlepší umístění na pěti kilometrové trati v seriálu NN Night Run v Brně, kde jsem obsadil krásné 2. místo v kategorii a šestý celkem z 308 běžců. Poslední závod sezóny byl už trailový na Kralickém Sněžníku 27,5 km, kde jsem dopadl na 10. místě v kategorii a na 51. místě celkově. V roce 2021 se necháme rád překvapit, co bude.


24.12.2020 - Ježíšek nakonec doběhl :-)

Ježíšek si nakonec našel cestu a donesl vše potřebné na rok 2021. Jakmile bude možnost otestovat tohle skvělé oblečení i boty (jak bude teplo), tak hned udělám malou recenzi a doufám že se to vyplatilo  :-)23.12.2020 - Běžecké návleky Aonijie

S trailovým během teprve začínám, ale už nějaký ten kamínek jsem v botě měl. Začal jsem se poohlížet po nějakých návlecích, které tomu zabrání. Nechtěl jsem ze začátku do toho moc investovat. Jelikož už používám běžecké hůlky od Aonijie, se kterýma jsem spokojen, tak volba byla snadná. Na první pohled mě zaujala pružnost a velký suchý zip, kterým se návlek zapíná. Jednoduché je samotné nasazení, kdy nemusíte vůbec sundávat botu a jen lehce zezadu nasadíte a zajistíte suchým zipem a háčkem na tkaničce. Na zadní části je logo s reflexem a na předním háčku je pouze reflexní prvek. Poprvé se do bot nic nedostalo a i tkaničky zůstaly nerozvázané a to se v mokru moc často nestávalo. Jediné, z čeho mám trochu strach, je guma ze spodní časti, která drží návlek na botě. Uvidíme co ukáže čas, ale za 190 korun není co řešit.