Trailové trasy


Netroufalky - trasa začíná u ZŠ Horní, část trasy vede po zelené turistické značce a jinak doporučuji GPX soubor. Trasa je vhodná jak pro začínající tak i pro zkušené běžce. Je sice kratší (7km),  ale stojí za to, trasa se dá samozřejmě různě měnit, je tam mnoho variant.  


Bobravskou vrchovinou přes Kopeček 

Start a cíl je u hřbitova v Žebětíne, trasa je okruh, takže můžete běžet odkudkoli. Trasa vede převážně lesem a po "měkkém" povrchu i když je tam jeden úsek po silnici. Trasa vede i mimo turistické trasy, tak doporučuji stáhnout GPX s trasou.


Mariánské údolí 

Start a cíl je u Hřbitova a  zároveň konečné autobusu. Startujeme po zelené značce, poté pokračujeme na žlutou, kde si můžete odběhnout na vyhlídku Hornek. Po seběhnutí až k řece se dáme doleva na modrou, po které pokračujeme dokud nenarazíte na žlutou v pravo. Po žluté až k červené, po které běžíme až na zelenou směrem k Horákovskému hradu. Poté se napojíme znovu na žlutou, která nás dovede až ke hřbitovu. Celková délka je něco kolem 15km a vše záleží kterou cestičkou se dáte, je zde velké množství variant.


Z Želešického lomu - pěkná a vcelku lehká trasa na rozběhnutí

Začínáme kousek za lomem před dřevěným mostem, je tu i malé parkoviště. Vydáme se po levé straně řeky (né na most) a po asi jednom kilometru začneme pěkně stoupat ke kapličce sv. Peregrina, kterou mineme po levé ruce. Potom se dáme doprava a začínáme klesat a dobíháme až k silnici Ořechov - Nebovidy a zde se dáme doprava. Po asi 100m zase doprava, ale pak hned do zahrádkářské kolonie vzhůru (držíme se směr nebovidy) uplně nahoře na rozdvojení doprava a zbíháme kolonií dolu a potom doleva na modrou až k lomu .  Celková délka 9,5km s UP 230m


Trail nad Řícmanicemi - autor David Šmahel

Vyběhnout můžete z malého parkoviště "u koní", kde lze nechat i auto. Cela trasa (10.4km, 350m převýšení).Hned na startu můžete jít místo po cestě krásnou cestičkou, která vede lesem do kopce po malém hřebínku. Nikam neodbočujte, doběhnete až k Arboretu Řícmanic.Pokračujete od Arboreta doleva a probíháte kolem sadu borovic. Za sadem borovic pokračujete přes křižovatku rovně a následuje delší pasáž s pěknými výhledy na údolí řeky Svitavy. Následující sestup dolů do údolí je orientačně náročnější. Dole se ocitnete u penzionu Pod Ronovem.Následuje pěkný výběh do kopce, kde je taky oblíbený segment "Babická stojka" na Strava, kterému vládne "pevnou nohou" Tomáš Hrnčíř :) ... rychlíci, zkuste ho překonat:Osobně preferuji výběh pomalejší cestičkou úplně vlevo, dá se běžet po hraně kopce a koukat do údolí.Nahoře se dáte po cestě doprava směrem k Babicím a cestu si můžete zkrátit po červeně vyznačené cestičce. Nezapomeňte ale navštívit studánku! Voda v ní je dobrá, teda aspoň já ji piju :)Od studánky po asfaltě dolů, nezapomeňte za chvilku odbočit prudce doleva.Seběh dolů je opět parádní.Doběhnete na cestu a odbočte po ní doleva. Jste na modré značce, tu dále následujte a hurá do kopce ke studánce "Prosba lesaOd studánky se dáte nahoru, až doběhnete na oblíbenou loučku kousek od Arboreta.Nebojte se, už jste na posledním kopci :) Teď už jen seběh směrem k výhledu na Řícmanice.Je tam mnoho minitrailů a dobrá zpráva je, že skoro všechny vedou správným směrem .. držte se jen víc vpravo.Seběhnete dolů na asfalt, tady už to asi znáte, odbočíte 2x doprava a jste zpět na parkovišti u koní :)A bonus pro ty, kdo se dočetli až sem: ... jestli chcete, stavte se u nás na kafe, jste jen 400m daleko. Jen předem napište, třeba přes Messenger :) (samozřejmě po lockdownu).


Běhy na výhon - je to závodní trasa, ale rád sem jezdím trénovat kopce, délka dle potřeby, terén, nahoru - dolů.

Start je na náměstí v Židlochovicích a běží se k Akátové věži (355 m n.m.). V závodě se dvakrát oběhne věž a běží se zpět na náměstí (5,5km). 


Pohádkový potok - délka 13 km, převážně terén

Trasa začíná v Modřicích u velkoobchod Ptáček, trasa je bohužel po neznačených cestách, tak je nutný GPX soubor. Trasa vás dovede k pohádkovému potoku, kam chodíme rádi i na procházky s dcerou. Stojí to za to se tam jít aspoň podívat s dětmi. 


Z Dolních Věstonic přes Pálavu - celková délka 10 km, terén

Začínáme v Dolních Věstonicích u hřbitova (zde se dá zaparkovat). Najdeme červenou značku a po ní začneme pomalu stoupat k zřícenině Dívčí hrady. Červené se držíme až k rozcestí Děvín, kde se dáme doprava po zelené k vysílači. Po zelené pokračujeme než se napojíme zpátky na červenou, po které seběhneme "schody" až dolů na rozcestí, kde se napojíme na zelenou (doprava) a pokračujeme kolem Pálavy. Na dalším rozcestí se už držíme modré, po které doběhneme zpátky  k zřícenině a potom na červenou, která nás dovede zpět do Dolních Věstonic. 


Hády - celková délka 14 km, převážně terén

Start a cíl je na parkovišti nad hotelem Velká Klajdovka. Trasa bohužel vede i mimo značené trasy a proto je nutný záznam GPX, který si nahrajete do map nebo rovnou do hodinek. Zajímavostí na trase je obřanský hrad, vysílač Hády, Resslova hájovna a pěkné jsou i studánky, když je neminete.  


Kolem hradu Veveří - celková délka 14 km, převážně terén.

Trasa začíná a končí u hradu Veveří.  Začínáme na červené turistické značce, která se napojuje na zelenou a poté na modrou po křížové cestě nahoru. Při přiblížení do Rozdrojovic se napojíme na žlutou, kde pomalu začneme klesat k Brněnské přehradě a po červené doběhneme zpět k Hradu Veveří.


3 Peaks Challenge - celková délka 42 km, převážně terén a kopce.

Krásná, náročná ale zábavná trasa. Začínáme v Koutech nad Desnou kousek od vlakového nádraží na zelené turistické značce, která Vás dovede přímo na vrchol Červené hory. Zde se napojíme na žlutou směrem zpět a potom po červené směr Praděd, ke kterému se ke konci dostaneme po modré (zde jste přibližně v půlce trasy). Z Pradědu se vydáme po modré, která Vás zavede přes divoké kameny na zelenou značku (z lesa doleva), po které se dáme až k rozcestí U Františkovy myslivny. Zde zahneme doprava  po neznačené cestě směrem k Velké Jezerné a zde pozor, u rozcestí druhou uličkou vlevo! (prvně jsem minul :-). Po této cestě doběhneme na červenou a jsme na Dlouhých Stráních :-). Odtud běžíme po červené směrem ke Koutům, ale aby to nebylo jen tak, tak to vezmeme  kousek po zelené přes Medvědí horu a zpět na červenou, po které běžíme až do cíle (kde jsme startovali). Doporučuji si trasu nahrát do GPS nebo pořádně nastudovat mapu. 


Z Křepic krajem vína -  celková délka 24 km, příjemné trasa, převážně terén.

Začínáme v Křepicích u kostela (je tu parkoviště). Zde se napojíme na modrou směr Liščí vrch a po modré pokračujeme až k rozcestí Přední kout, kde se dáme doprava směr Kurdějov.  Z Kurdějova běžíme asi dva kilometry po silnici do Hustopečí, kde se napojíme na zelenou a hurá na rozhlednu :) a z ní až na kamenný vrch. Zde se napojíme na červenou a kolem rybníku po neznačené se napojíme na cyklotrasu, po které pokračujeme zpět do Křepic ke kostelu.


Pálava (trasa z Horské výzvy/ LONG) - celková délka 27 km, pěkné trasa v krásném prostředí okolí Mikulova

Start a cíl je V Mikulovském Amfiteátru. Začínáme na červené směrem k náměstí, kde se napojíme na modrou přes Svatý kopeček a potom po neznačených cestách až na vrchol Děvína přes Dolní Věstonice a zpět. Doporučuji si stáhnout GPX nebo nastudovat mapu. Trasa není nijak extra náročná a myslím, že je vhodná i pro začínající trailové běžce, jen pozor na vzdálenost.


Ze Slavkova u Brna k Mohyle míru a zpět - celková délka 25 km, převážně terén (polní cesty).

Trasa začíná a končí v sídlišti Nádražní, kde po zelené značce běžíme přes Křenovice až na Mohylu míru a stejnou cestou zpět. Tuto trasu mám rád,  je lehká, ale přitom dá pořádně zabrat, protože je rychlá :-). Zde dle mého názoru není nutný záznam GPX.